Science in art management
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.


Διαχείριση-συντήρηση εκκλησιαστικών κειμηλίων
 
ΦόρουμΑρχικήLatest imagesΑναζήτησηΕγγραφήΣύνδεση

 

 Λογισμικό για συντηρητές

Πήγαινε κάτω 
5 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
DemKs

DemKs


Αριθμός μηνυμάτων : 89
Ημερομηνία εγγραφής : 27/01/2013

Λογισμικό για συντηρητές Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Λογισμικό για συντηρητές   Λογισμικό για συντηρητές I_icon_minitimeΠαρ Φεβ 08, 2013 12:42 am

Solvent Solver
παιδιά, δε ξέρω αν άμα έτυχε ποτέ να χρησιμοποιήσετε το εν λόγω πρόγραμμα,
εγώ προσπάθησα να το δουλέψω, αλλά τα κατάφερα μόνο στο consetration form,
στο main form το κουτάκι που πρέπει να έχει τα αποτελέσματα είναι κενό... confused
ας απαντήσει όποιος ξέρει plz

και για όσους δεν το έχουν καν ακουστά,μπορούν να βρουν πληροφορίες και να το κατεβάσουν
εδώ:http://www.archives.gov/preservation/solvent-solver/
και εδώ:http://cool.conservation-us.org/packages/solvent-solver/solvent_solver.html


Έχει επεξεργασθεί από τον/την DemKs στις Τρι Απρ 30, 2013 3:43 am, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
athina888




Αριθμός μηνυμάτων : 35
Ημερομηνία εγγραφής : 31/10/2012

Λογισμικό για συντηρητές Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λογισμικό για συντηρητές   Λογισμικό για συντηρητές I_icon_minitimeΚυρ Απρ 07, 2013 10:21 am

Και εγώ το ίδιο πρόβλημα έχω στο κύριο μενού. Έχω δει και τη βοήθεια, έχω κάνει και το παράδειγμα με το τετραϋδροφουράνιο (THF) που αναφέρεται μέσα στην εντολή "βοήθεια" αλλά δεν έχω καταλήξει στο επιθυμητό αποτέλεσμα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
DemKs

DemKs


Αριθμός μηνυμάτων : 89
Ημερομηνία εγγραφής : 27/01/2013

Λογισμικό για συντηρητές Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λογισμικό για συντηρητές   Λογισμικό για συντηρητές I_icon_minitimeΔευ Απρ 08, 2013 10:56 am

λοιπόν,
όπως είπα μου έβγαζε κενό στη θέση του αποτελέσματος στο main form, έτσι νόμιζα τουλάχιστον...
δεν είναι κενή απλά είναι ΜΑΥΡΗ και επειδή τα γράμματα είναι και αυτά μαύρα δεν βλέπω τίποτα -.-
το laptop μου έχει windows 7
το δοκίμασα σε pc με XP και παίζει μια χαρά ο.0
τί να πω ...




έχει κανείς καμιά ιδέα τι παίζει;
Λογισμικό για συντηρητές 66649804

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
athina888




Αριθμός μηνυμάτων : 35
Ημερομηνία εγγραφής : 31/10/2012

Λογισμικό για συντηρητές Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λογισμικό για συντηρητές   Λογισμικό για συντηρητές I_icon_minitimeΔευ Απρ 08, 2013 11:41 am

οκ, θα το δοκιμάσω και εγώ. Θα σε ενημερώσω όταν πάρω τα αποτελέσματα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mlrs




Αριθμός μηνυμάτων : 14
Ημερομηνία εγγραφής : 28/04/2013

Λογισμικό για συντηρητές Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λογισμικό για συντηρητές   Λογισμικό για συντηρητές I_icon_minitimeΚυρ Απρ 28, 2013 7:52 am

συγγνώμη βρε παιδιά, αλλά αυτό το πρόγραμμα πώς μας βοηθάει εμάς πρακτικά;
θέλω να πω, πως σε ένα κοινό εργαστήριο συντήρησης δεν υπάρχουν οι ακριβές τεχνικές GC,LC,MS,FTIR (και δε συμμαζεύεται...) για να κάνεις τις αναλύσεις σου, ένα μικροσκόπιο άντε να έχεις μόνο... Rolling Eyes
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Admin
Admin



Αριθμός μηνυμάτων : 54
Ημερομηνία εγγραφής : 30/10/2012

Λογισμικό για συντηρητές Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λογισμικό για συντηρητές   Λογισμικό για συντηρητές I_icon_minitimeΔευ Απρ 29, 2013 12:39 pm

mlrs έγραψε:
συγγνώμη βρε παιδιά, αλλά αυτό το πρόγραμμα πώς μας βοηθάει εμάς πρακτικά;
θέλω να πω, πως σε ένα κοινό εργαστήριο συντήρησης δεν υπάρχουν οι ακριβές τεχνικές GC,LC,MS,FTIR (και δε συμμαζεύεται...) για να κάνεις τις αναλύσεις σου, ένα μικροσκόπιο άντε να έχεις μόνο... Rolling Eyes

Σίγουρα, σε ένα δικό σου εργαστήριο, αν διαθέτεις και εργαστήριο, δεν μπορείς να έχεις ακριβό εξοπλισμό (και τι να τον κάνεις βέβαια), μπορείς όμως, αν έχεις ένα καλό θέμα για μελέτη να χρησιμοποιήσεις εξοπλισμό του πανεπιστημίου, ο οποίος προσφέρεται για έρευνα...
Να μας πει και ο DemKs, που τον βοηθάει το πρόγραμμα στην πράξη;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://ecclesiasticalrelics.forumgreek.com
DemKs

DemKs


Αριθμός μηνυμάτων : 89
Ημερομηνία εγγραφής : 27/01/2013

Λογισμικό για συντηρητές Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λογισμικό για συντηρητές   Λογισμικό για συντηρητές I_icon_minitimeΤρι Απρ 30, 2013 4:10 am

Ωχ! μεγάλο θέμα ανοίγουμε και να δούμε που θα μας πάει!  afro
Λοιπόν, για να μη γελιόμαστε. Αν θες να κάνεις σωστό καθαρισμό σε ένα ζωγραφικό έργο πρέπει να ξέρεις και το συνδετικό μέσο και το βερνίκι.
Και υπάρχει μια πιθανότητα (όσο μικρή κι αν είναι) να μπορείς να κάνεις τις αναλύσεις σου -κάτι που σε άλλα μέρη του κόσμου είναι αυτονόητο- .

Τώρα εγώ, ως φοιτητής ακόμα, το χρησιμοποιώ πιο πολύ για να βλέπω ποιες είναι οι συντεταγμένες από διάφορα μίγματα διαλυτών και κυρίως για να αντικαθιστώ πολύ επικίνδυνους διαλύτες με μίγματα διαλυτών όχι τόσο επικίνδυνων. Σ' αυτό βοηθάει πολύ και το TriSolv*, αλλά γενικά είμαι ακόμα σε μια "παίζω και μαθαίνω" κατάσταση.
Όμως, ένα καλό παράδειγμα του τι λέω μπορώ να σας δώσω με το Ακετόνη:DMF(3:1)
το οποίο (σύμφωνα με το τρίγωνο Teas πάντα) έχει τα ίδια Fd,Fp,Fh με ένα μείγμα ακετόνης:νερού(15:1).

Ίσως να είπα πολλά και να παρέλειψα περισσότερα, αλλά αυτά από εμένα.  Surprised  





* TriSolv: πολύ καλή online εφαρμογή με πάρα πολλές δυνατότητες.


Έχει επεξεργασθεί από τον/την DemKs στις Κυρ Αυγ 25, 2013 11:23 am, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ida123




Αριθμός μηνυμάτων : 19
Ημερομηνία εγγραφής : 05/11/2012

Λογισμικό για συντηρητές Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λογισμικό για συντηρητές   Λογισμικό για συντηρητές I_icon_minitimeΤρι Απρ 30, 2013 8:25 am

DemKs έγραψε:
Ωχ! μεγάλο θέμα ανοίγουμε και να δούμε που θα μας πάει! afro
Λοιπόν, για να μη γελιόμαστε. Αν θες να κάνεις σωστό καθαρισμό σε ένα ζωγραφικό έργο πρέπει να ξέρεις και το συνδετικό μέσο και το βερνίκι.
Και υπάρχει μια πιθανότητα (όσο μικρή κι αν είναι) να μπορείς να κάνεις τις αναλύσεις σου -κάτι που σε άλλα μέρη του κόσμου είναι αυτονόητο- .

Τώρα εγώ, ως φοιτητής ακόμα, το χρησιμοποιώ πιο πολύ για να βλέπω ποιες είναι οι συντεταγμένες από διάφορα μίγματα διαλυτών και κυρίως για να αντικαθιστώ πολύ επικίνδυνους διαλύτες με μίγματα διαλυτών όχι τόσο επικίνδυνων. Σ' αυτό βοηθάει πολύ και το TriSolv*, αλλά γενικά είμαι ακόμα σε μια "παίζω και μαθαίνω" κατάσταση.
Όμως, ένα καλό παράδειγμα του τι λέω μπορώ να σας δώσω με το DMF
το οποίο (σύμφωνα με το τρίγωνο Teas πάντα) έχει τα ίδια Fd,Fp,Fh με ένα μείγμα ακετόνης:νερού - 95:5.

Ίσως να είπα πολλά και να παρέλειψα περισσότερα, αλλά αυτά από εμένα. Surprised





* TriSolv: πολύ καλή online εφαρμογή με πάρα πολλές δυνατότητες.

Επίσης, θα πρέπει να ξέρεις και στοιχεία για τις χρωστικές των ζωγραφικών στρωμάτων του αντικειμένου που έχεις να συντηρήσεις γιατί υπάρχουν χρωστικές που είναι πιο ευαίσθητες από άλλες. Αυτό συμβαίνει για κάποιους λόγους και όχι τυχαία. Αν λοιπόν γνωρίζεις τα υλικά δημιουργίας ενός έργου τέχνης, διαλέγεις και τα κατάλληλα υλικά και μεθόδους για συντήρηση και εννοείτε ότι το καλλίτερο είναι να χρησιμοποιείς υλικά μη επικίνδυνα για την υγεία σου ως συντηρητής και αν είναι δυνατόν να αντικαθιστάς διαλύτες επικινδύνους με άλλους λιγότερο ή ακόμη και καθόλου επικίνδυνους. Οπότε είναι σημαντικό να μπορείς να κάνεις αναλύσεις αλλά δυστυχώς αυτό δεν προσφέρετε σε όλους. Προσφέρεται για επιστημονική μελέτη (και πάλι καλά να λέμε).
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mlrs




Αριθμός μηνυμάτων : 14
Ημερομηνία εγγραφής : 28/04/2013

Λογισμικό για συντηρητές Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λογισμικό για συντηρητές   Λογισμικό για συντηρητές I_icon_minitimeΤετ Μάης 01, 2013 12:40 pm

Ποια έρευνα?
Εμείς εδώ παρακαλάμε να βρούμε μια θεσούλα!
Αλλά για να μη ξεφύγω απ το θέμα, μάλλον θα κρατήσω μια πιο συγκρατημένη στάση και θα πω ότι αυτό που μετράει στη συντήρηση (στην Ελλάδα) είναι η εμπειρία και όλα τ άλλα είναι συμπληρωματικά...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Admin
Admin



Αριθμός μηνυμάτων : 54
Ημερομηνία εγγραφής : 30/10/2012

Λογισμικό για συντηρητές Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λογισμικό για συντηρητές   Λογισμικό για συντηρητές I_icon_minitimeΤετ Μάης 01, 2013 11:40 pm

Συμφωνώ ότι είναι πολύ σημαντικό να παίρνουμε εμπειρία είτε από πρακτικές είτε από εθελοντική εργασία ή ακόμη και εργασία κοντά σε κάποιον έμπειρο και αναγνωρισμένο συντηρητή. Εγώ για παράδειγμα δεν θα μπορούσα να πάω να ζητήσω μια θέση εργασίας αν δεν είχα κερδίσει εμπειρία σε ικανοποιητικό βαθμό, ώστε να έχω πολλές γνώσεις πάνω στο αντικείμενο.
Επίσης, σημαντική είναι, κατά τη γνώμη μου, η συμμετοχή σε ερευνητικά προγράμματα και εργασίες (πολλές φορές αυτά είναι άνευ χρημάτων) με θέμα τα υλικά συντήρησης και τις φυσικοχημικές μεθόδους διάγνωσης, γιατί μέσα από τη γνώση σε αυτούς τους τομείς η επιστήμη της συντήρησης προχωράει μπροστά και δεν μένει στάσιμη. Επίσης, η φυσικοχημική διάγνωση είναι συμπληρωματική τόσο της ιστορικής και αρχαιολογικής έρευνας όσο και της συντήρησης.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://ecclesiasticalrelics.forumgreek.com
DemKs

DemKs


Αριθμός μηνυμάτων : 89
Ημερομηνία εγγραφής : 27/01/2013

Λογισμικό για συντηρητές Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: The cleaning of icons’ varnish.   Λογισμικό για συντηρητές I_icon_minitimeΤρι Μάης 07, 2013 2:39 am

Παράθεση :
θα πω ότι αυτό που μετράει στη συντήρηση (στην Ελλάδα) είναι η εμπειρία και όλα τ άλλα είναι συμπληρωματικά...
Στο άρθρο του The cleaning of icons’ varnish ο κ. Στασσινόπουλος αναφέρει:

"However, cleaning significantly depends on the skills and the experience of the conservator, assisted by the scientific methods available to him."

Και στο ίδιο paper παραθέτει δύο πολύ γνωστά ( και free ) προγράμματα:

"Two relevant free-access programmes can offer significant help, and anyone who might beinterested can track them down in "Conservation on Line"(http://palimpsest.stanford.edu/).
1) ″Solvent Solver″ helps in the calculations of the percentageproportions of solvents so that the final mixture can have the appropriate coordinates in the Teas' Triangle.
2) ″Modular Cleaning Program″ is a more complicated programme. Itprovides us with a large Data Base of solvents, providing us within formation on their properties. It is especially useful for those whowork with Wolbers' method. The Modular Cleaning Program was developed by Chris Stavroudis, Paintings Conservator in Private Practice in Los Angeles with the cooperation and support of Professor Richard C. Wolbers, Winterthur / University of Delaware Art Conservation Program."


Κανείς δεν είπε πως τα προγράμματα θα σου λύσουν τα χέρια, όμως βοηθάνε πολύ. (εμένα τουλάχιστον Cool )

...δυστυχώς δεν μ' επιτρέπει το forum να επισυνάψω το αρχείο...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
DemKs

DemKs


Αριθμός μηνυμάτων : 89
Ημερομηνία εγγραφής : 27/01/2013

Λογισμικό για συντηρητές Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Computer Applications and Cleaning: Teas Fractional Solubility Parameter System in Conservation   Λογισμικό για συντηρητές I_icon_minitimeΔευ Αυγ 12, 2013 2:33 am

Ψάχνω το παρακάτω άρθρο.
Όποιος τυχένει να το έχει, ή μπορεί να το βρει ας επικοινωνήσει μαζί μου σας παρακαλώ!

Παρακάτω παραθέτω τμήμα της περήληψης.
--------------------------------------------------------------------------------------

Extended Abstract—Computer Applications
and Cleaning: Teas Fractional Solubility
Parameter System in Conservation

Amparo Saera Vila and José Manuel Barros García

The solubility triangle is a useful tool to predict the effectiveness of a solvent or a
solvent mixture in the elimination of a particular substance. A further advantage of
this tool, as increased awareness of health issues for the restorer are becoming ap-
parent, is the use of solubility parameters to substitute toxic solvents with less toxic ones.
This study carried out a comparative evaluation of three software applications that
facilitate the use of the solubility triangle. The three computer programs are Triansol, Tri-
solv, and Solvent Solver. Using these applications, it was easy to find solvent mixtures that
would be more effective in addressing a given problem. [...]


Έχει επεξεργασθεί από τον/την DemKs στις Πεμ Σεπ 26, 2013 12:25 pm, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
DemKs

DemKs


Αριθμός μηνυμάτων : 89
Ημερομηνία εγγραφής : 27/01/2013

Λογισμικό για συντηρητές Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λογισμικό για συντηρητές   Λογισμικό για συντηρητές I_icon_minitimeΔευ Αυγ 12, 2013 2:41 am

παρένθεση:
η παραπάνω περήληψη, μαζί με άλλα πολύ ενδιαφέροντα στο παρακάτω link

http://si-pddr.si.edu/dspace/bitstream/10088/20486/1/08.Vila.SCMC3.Mecklenburg.Web.pdf
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ida123




Αριθμός μηνυμάτων : 19
Ημερομηνία εγγραφής : 05/11/2012

Λογισμικό για συντηρητές Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λογισμικό για συντηρητές   Λογισμικό για συντηρητές I_icon_minitimeΔευ Αυγ 12, 2013 3:28 am

Καλά, τι είσαι εσύ?! king 
ότι ρωτάς το έχεις βρει!
Το άλλο θέμα, που λέγεται παραπάνω, με το solvent solver βρήκες τη λύση τελικά?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
DemKs

DemKs


Αριθμός μηνυμάτων : 89
Ημερομηνία εγγραφής : 27/01/2013

Λογισμικό για συντηρητές Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λογισμικό για συντηρητές   Λογισμικό για συντηρητές I_icon_minitimeΤρι Αυγ 13, 2013 5:29 am

ida123 έγραψε:
το έχεις βρει!
την περήληψη έχω, το άρθρο ψάχνω Smile 
όσο για το solvent solver και τα windows 7 ακόμα δεν έβγαλα άκρη,
οπότε είμαι όλος αυτιά!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
DemKs

DemKs


Αριθμός μηνυμάτων : 89
Ημερομηνία εγγραφής : 27/01/2013

Λογισμικό για συντηρητές Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: metigo MAP   Λογισμικό για συντηρητές I_icon_minitimeΠαρ Απρ 11, 2014 11:28 am

πολύ χρήσιμο πρόγραμμα τεκμηρίωσης

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Λογισμικό για συντηρητές
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Science in art management :: Διαχείριση - Συντήρηση Έργων Τέχνης :: Συντήρηση έργων τέχνης-
Μετάβαση σε: